Pogobie Średnie

Kronika wydarzeń.

Rykowisko na żurawinach - 2013.

Druga edycja Rykowiska na żurawinach w Pogobiu Średnim za nami. Podobnie jak w roku ubiegłym impreza rozpoczęła się wycieczką rowerową połączoną tym razem z mini quizem o tematyce regionalno-przyrodniczej. Celem wycieczki był Las Ochronny Szast. Tam przy galerii widokowej nad rzeką Pisą miało miejsce spotkanie z tajemniczym Puszczańskim Tropicielem, przybył on na spotkanie tratwą. W krótkiej pogadance Tropiciel opowiedział o rzece Pisie, o bindugach, flisakach i spławianiu drewna. Dalsza część imprezy odbyła się na placu przy świetlicy w Pogobiu. Atrakcji było bez liku. Wielce udane były występy zespołu Babskie Olekanie z Rozóg, grupy Metrum z Wiartla no i oczywiście nie całkiem już naszych Pogobianek. Do klimatu rykowiska nawiązywał występ sygnalistów z Nadleśnictwa Pisz Sylwanowe Echo oraz żartobliwe wystąpienie Dietmara Serafina. Na stoisku Nadleśnictwa Pisz można było sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę o lesie. O podniebienia uczestników spotkania zadbało Stowarzyszenie Dialog Pokoleń, serwowane dania były wyśmienite. Wiele emocji wzbudził konkurs ryczenia na byle czym. Dla najlepszych naśladowców godowego ryku jelenia nagrody ufundowało Nadleśnictwo Pisz. Gry i zabawy proponowane przez goszczących w Pogobiu kolejny już raz niezawodnych członków stowarzyszenia „roZruSZnik“ cieszyły się duży zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci. Nie obyło się oczywiście bez potańcówki a po zapadnięciu zmroku bardzo efoktowny pokaz tańca z ogniem w wykonaniu członków „roZruSZnika“ zakończył imprezę. Współorganizatorami „Rykowiska“ byli Stowarzyszenie Dialog Pokoleń, Sołectwo Pogobie Średnie, Stowarzyszenie Adelfi, Nadleśnictwo Pisz, Urząd Miejski w Piszu, Piski Dom Kultury.

» Zobacz zdjęcia

»»» 15.09.2013«««

Festiwal runa leśnego.

Czwarty Regionalny Festiwal Runa Leśnego w Piszu w roku bieżącym po raz pierwszy z aktywnym udziałem przedstawicielek Pogobia Średniego.Runo leśne 2013 Nasze Panie, członkinie stowarzyszenia Dialog Pokoleń, zaprezentowały w konkursie potrawę „Sołtysiaki z pogobskich bagien“. Pod tą tajemniczą nazwą ukrywały się wyśmienite pierogi jak przystało na regułę festiwalu oczywiście z grzybami. Obok oryginalnej nazwy potrawy niecodzienne były również stroje kucharek.

»»» 07.09.2013«««

Dożynki gminne.

Piąte dożynki gminne w Piszu tradycyjnie z aktywnym udziałem Sołectwa Pogobie Średnie. Podobnie jak w latach ubiegłych Sołectwo Pogobie Średnie należało do wyróżniających się uczestników Święta Plonów. Pierwsze miejsce w konkursie sołectw, naj­smaczniejsza potrawa, drugie miejsce w konkursie stoisk, udział w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy to te „oficjalne“ dokonania sołectwa. Bardzo duży udział w przygotowaniu sołectwa do uczestnictwa w dożynkach mieli członkowie pogobskiego Stowarzyszenia Dialog Pokoleń. Członków stowarzyszenia nie dało się nie zauważyć podczas uroczystości, ich żółte koszulki z charakterystycznym logo były widoczne wszędzie gdzie coś się działo.

» Zobacz zdjęcia

»»» 25.08.2013«««

Festyn wiejski.

3 sierpnia odbył się w Pogobiu Średnim tradycyjny festyn wiejski. Rodzinne gry i zabawy poprowadziła animatorka z Piskiego Domu Kultury. Teatr ognia, naukę chodzenia na szczudłach i wiele innych atrakcji uczestnikom festynu zapewnili wolontariusze i animatorzy ze Stowarzyszenia “roZruSZnik” dzia­ła­ją­cego przy Zasadniczej Szkole Zawodowej w Piszu. Festyn zakończył się zabawą taneczną. Organizatorami festynu obok wymienionego już Piskiego Domu Kultury i Stowarzyszenia „roZruSZnik“ byli Burmistrz Pisza, Sołectwo Pogobie Średnie i Stowarzyszenie Dialog Pokoleń z Pogobia.

» Zobacz zdjęcia

»»» 03.08.2013«««

Indiański weekend.

Członkinie stowarzyszenia Dialog Pokoleń zorganizowały w świetlicy wiejskiej dla dzieci „indiański weekend“. W sobotę dzieci samodzielnie wykonywały indiańskie pióropusze i inne ozdoby oraz rekwizyty mogące przydać się w zabawie w Indian. Drugi dzień upłynął na zabawie na placu przy świetlicy: taniec odpędzający chmury, poszukiwanie skarbu to tylko część atrakcji. Nie mogło zabraknąć również indiańskiej uczty, podpłomyki pieczone na ognisku były wyborne

» Zobacz zdjęcia

»»» 22.07.2013«««

IV spotkania z tradycją.

Po raz czwarty stowarzyszenie Dialog Pokoleń realizuje w Pogobiu program „Spotkania z tradycją“. Podobnie jak w roku ubiegłym zaczęto od zajęć warsztatowych. W miesiącu marcu grupa osób w świetlicy wiejskiej Stroikitworzyła sroiki świąteczne na zbliżające się Świeto Wielkiejnocy. Podziękowania w tym miejscu dla Pani Barbary Jaksina za cenne wskazówki, poświęcony czas i bezinteresowną pomoc w realizcji projektu.

»»» 25.03.2013«««

Spotkania z tradycją.

W ramach projektu „III spotkania z tradycją“ realizowanego przez stowarzyszenie Dialog Pokoleń. Wyrób biżuteriiOdbyły się w swietlicy w Pogobiu Średnim w ostatnich dniach dwie imprezy. 17 lutego odbyły się zajęcia warsztatowe wyrób biżuterii. Natomiast 20 lutego, też można powiedzieć w ramach zajęć warsztatowych wspólny wypiek pączków wraz z opowieściami o tradycjach tłustego czwartku.

»»» 20.02.2012«««

Walentynkowe serce

W lutym Walentynkowe sercew świetlicy wiejskiej w Pogobiu Średnim realizowany jest projekt „Walentynkowe serce“. Finansowany jest on ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. W ramach projektu odbyła się w świetlicy dyskoteka walentynkowa dla dzieci i młodzieży, zakończona wyborem królowej i króla walentynkowego. Wolontariuszka ProjektoraWręczone zostały również walentynki wykonane podczas wcześniejszych zajęć plastycznych. Jest to kolejny po „Euro-mikołajkach“ projekt realizowany w świetlicy w Pogobiu Średnim przez wolontariuszy z programu „Projektor“ Fundacji Rozwoju Wolon­ta­riatu.

»»» 19.02.2012«««

Rozwój wsi - powracający temat.

17 lutego odbyło się spotkanie z animatorem społecznym Anetą Makowską z Spotkanie z animatoremOśrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Ełku. Spotkanie to jest w pewnym stopniu kontynuacją wcześniejszych działań związanych z tworzeniem wioski tematycznej. Uczestnicy spotkania podjęli decyzję o dalszej współpracy i zaplanowali na marzec kolejne spotkanie. Poprzez cykl spotkań, wypracowana ma być koncepcja rozwoju wsi Pogobie Średnie, określone będą zasoby i oferta wsi.

»»» 17.02.2012«««

Zimowisko

W dniach 18-20 stycznia w ZimowiskoPogobiu Średnim przebywała na zimowisku grupa młodzieży z ZSZ w Piszu. Imprezę zorgonizowało przyszkolne stowarzyszenie „roZruSZnik“. Więcej o imprezie przeczytać można na oficjalnej stronie Zespołu Szkół Zawodowych

»»» 21.01.2012«««

Idą święta

Ulewny deszcz i burza z grzmotami i błyskawicami Mikołajkiktóra przeszła dziś nad Pogobiem nie wskazywałyby na zbliżającą się zimę, jednak mikołajkowe spotkanie które odbyło się świetlicy wiejskiej świadczy o tym, że nadchodzi zima, że zbliżają się MikołajkiŚwięta Bożego Narodzenia. W miłej rodzinnej atmosferze spędziły niedzielne popołudnie dzieci które przyszły dziś do świetlicy. Były gry i zabawy. Były upominki ufundowane przez Gminę Pisz i był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

»»» 04.12.2011«««

Wieś tematyczna cd..

Kontynuacją tematyki podjętej podczas warsztatów związanych z tworzeniem wiosek tematycznych w październiku ubiegłego roku W Aniołowiebył wyjazd studyjny do wsi Aniołowo w gminie Pasłęk w dniu 10 września. Aniołowo to wieś która od kilku lat skutecznie funkcjonuje jako wieś tematyczna. Jej mieszkańcy wykorzystują walory wsi, prezentują historię obszaru poczty pruskiej, promują nazwę i symbol, którym są anioły. Obok mieszkańców Pogobia ŚredniegoW Aniołowie Aniołowo odwiedzili przedstawiciele wsi Turowo Duże, Szeroki Bór Piski i Turowo. Podziękowania dla mieszkańców Aniołowa za sympatyczne przyjęcie uczestników wyjazdu i przybliżenie im problematyki funkcjonowania i tworzenia wsi tematycznej. Organizatorem wyjazdu było stowarzyszenie Dialog Pokoleń z Pogobia przy wsparciu Gminy Pisz, w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie polityki prorodzinnej „Wieś tematyczna szansą dla rodziny “

»»» 10.09.2011«««

Dożynki gminne 2011.

30 sierpnia w Piszu odbyły się po raz trzeci dożynki gminne i po raz trzeci aktywnie w nich uczestniczyło sołectwo Pogobie Średnie. dożynki 2011 Stoisko sołectwa wyróżnione zostało pierwszą nagrodą, a w konkursie wieńców i wiązanek dożynkowych, w kategorii wieniec dożynkowy dowolny, Pogobie Średnie zajęło drugie miejsce. Podczas uroczystości dożynkowych zaprezentował się również zespół Pogobianki tym razem jako trzon Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Piskiej.

»»» 30.08.2011«««

Wakacje na szlaku

„Wakacje na szlaku“ to tytuł projektu, który realizowany był przez stowarzyszenie Dialog Pokoleń dzięki pomocy Fundacji Wspomagania Wsi. W ramach tego projektu grupa dzieci z Pogobia Średniego dwa tygodnie spędziła w sposób wielce pożyteczny. Dzieci zwiedzały okolicę wynajdując ciekawe miejsca, by potem je nazwać. Dzięki temu mamy w Pogobiu Wiejską Aleję Drzew, mamy dąb Bartek, dąb Zajączek, brzozę Weronikę, mamy Drzewa Szczęścia i Miłości, gdzie w myśl legendy spotykał się Emil-pogobski czart z Gertrudą, dziewczyną z Pogobia.

Były wycieczki do lasu, podczas których dzieci uzupełniały i pogłębiały wiedzę przyrodniczo-leśną. Były też wycieczki do okolicznych pomników przyrody (cisy) oraz do miejsca pamięci. Na zakończenie był wyjazd do Białowieży i zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów a w nim oprócz żubrów były wilki, ryś, jelenie, sarny, łosie, koniki polskie i dziki. Dzieci mogły na wyciągnięcie ręki obejrzeć zwierzęta a niektóre nawet dotknąć. Było też zwiedzanie Muzeum Przyrodniczoleśnego z panią przewodnik, która językiem przystępnym dla dzieci przybliżyła wiedzę o Puszczy Białowieskiej i jej mieszkańcach. Zdobyta przez dzieci wiedza będzie procentować w roku szkolnym a odkryte i nazwane miejsca przejdą do historii wsi.

»»» 23.07.2011«««

Nie będziemy wędkować na Pogobiu Wielkim

Urzędy wymieniły się pismami, prezydium zaopiniowało, dyroktor wydał decyzję. Typowa procedura i jak zwykle najmniej istotnym elementem w tym łańcuszku jest podmiot którego owa procedura dotyczy. Tu chodzi o mieszkańców wsi Pogobie Średnie.

19 listopada 2009 w Pogobiu Średnim odbyła się debata publiczna zorganizowana przez Piską Fundację Rozwoju i Stowarzyszenie Kobieta Na PLUS. Debata dotyczyła wędkarskiego użytkowania jeziora Pogobie Wielkie, które zarządzeniem, w tym wypadku ministra w roku 1971 uznane zostało za rezerwat przyrody. Od początku nie szło najlepiej, swój udział w debacie odwołał przedstawiciel RDOŚ w Olsztynie. - Co tam jakaś debata w zapadłej puszczańskiej wiosce. - Uczestnicy debaty doszli jednak do wniosku, że można pogodzić ochronę walorów przyrodniczych jeziora i jego rekreacyjne oraz wędkarskie wykorzystanie. No i ruszyła urzędnicza machina. Finał jak można było się domyślić - nie wolno wędkować. Chciało by się wierzyć, że jest to decyzja słuszna, ale...

Tych „ale“ nie chciał nikt mieszkańcom wsi jednak wyjaśnić. Bo argument o konieczności ochrony miejsc lęgowych łabędzia niemego nie jest zbyt przekonywujący. Nie wydaje się aby jeden z częściej spotykanych ptaków wodnych w bliższej i dalszej okolicy, ciężko jest znaleźć zbiornik wodny gdzie on się nie gnieździ, wymagał ochrony rezerwatowej. Trudno jest też zrozumieć w jaki sposób wędkarze mogą zaszkodzić „naturalnym tarliskom wielu gatunków ryb“, skoro nie szkodziła im przez wiele lat prowadzona na jeziorze przez PGRyb. gospodarka. Jak ona była prowadzona starsi mieszkańcy wsi wiedzą bardzo dobrze. Można mnożyć te wątpliwosci, wszak nie o to tu chodzi.

Przyrodę należy chronić. Nie załatwią tego jednak ani decyzje administracyjne ani modne ostatnio, bardzo medialne akcje „ochroniarskie“. Potrzeba ochrony przyrody musi tkwić w świadomości człowieka, a z tym nie jest najlepiej. I jeśli trafia się przypadek aby tą świadomość podnieść, że w jakiejś puszczańskiej wiosce ludzie chcą o tym porozmawiać nie powinno się tego lekceważyć. Bo puki tej świadomości nie będzie to decyzja o zakazie wędkowania będzie dla mieszkańca Pogobia decyzją wymierzoną przeciwko niemu, a obrońca doliny Rospudy nie tylko dla mieszkańca Augustowa będzie jedynie oszołomem włażącym na drzewo w obronie jakiegoś zielska. I rzecz najważniejsza mieszkaniec Pogobia czy Augustowa aby zaakceptować działania podejmowane, w jego otoczeniu na rzecz ochrony przyrody musi czuć, że los ludzi tam mieszkających nie jest sprawą marginalną dla osób te działania podejmujących.

»»» 23.07.2011«««

Gminne zawody OSP.

26 czerwca w Pogobiu Średnim odbyły się gminne zawody sportowo - pożarnicze W zawodach udział wzięło siedem jednostek OSP z gminy Pisz, były to OSP Hejdyk, Jeże, Liski, Pogobie Średnie, Rostki, Sklejka i Wiartel. W rywalizacji drużyn męskich bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Wiartla. Kolejne miejsca zajęły drużyny z Hejdyka, Jeży i Sklejki. Drużyna gospodarzy zadowolić musiała się piątą lokatą. Strażakom z Wiartla nie udało się w rywalizacji o puchar Komendanta PSP w Piszu tu zwycieżyła drużyna z Hejdyka. OSP Hejdyk jako jedyna wystawiła do zawodów drużynę młodzieżową. Młodzi strażacy z Hejdyka pomimo braku konkurentów wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem do zawodów. Po zawodach organizatorzy częstowali wspaniałą grochówką. „Tradycyjna“ wiejska zabawa taneczna zakończyła imprezę.

»»» 26.06.2011«««

II regionalne spotkania z tradycją.

W niedzielę 19 czerwca w Pogobiu Średnim odbyły się, zorganizowane przez stowarzyszenie Dialog Pokoleń „II regionalne spotkania z tradycją“. Współorganizatorami imprezy byli Urząd Miejski w Piszu, Piski Dom Kultury, Muzeum Ziemi Piskiej i Sołectwo Pogobie Średnie. Spotkania dofinansowane były ze środków Gminy Pisz w ramach realizacji zadań publicznych: upowszechnianie wiedzy o kulturze regionalnej i narodowym dziedzictwie kulturowym. Podczas imprezy wystąpiły zespoły folklorystyczne Żywioł z Pisza i Pogobianki z Pogobia Średniego. Zaprezentował się również po raz pierwszy w Pogobiu chór parafialny z Wiartla. Odbyła sie prezentacja tomiku wierszy Krystyny Bandery z Wiartla „Z pamiętnika kury domowej“ wydanego przez Stowarzyszenie Dialog Pokoleń, autorka przeczytała nam kilka swoich wierszy zamieszczonych w tomiku. Tradycja łowiecka to ważny element niedzielnej imprezy. Dietmar Serafin Dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej opowiadał o tradycji łowieckiej, a Maria Grzywińska reprezentująca Stowarzyszenie Polskie Diany przedstawiła historię łowiectwa wśród kobiet. Dużym zainteresowaniem nie tylko u najmłodszych cieszył się, nawiązujący również do tematyki łowiectwa konkurs wiedzy o lesie. Również duże zainteresowanie wzbudziła pre­zentacja techniki zdobniczej „decoupage“. Gotowe wyroby prezentowała i warsztaty poprowadziła Magda Duda z Dybówka. Tradycyjna biesiada i zabawa taneczna zakończyły imprezę.

»»» 21.06.2011«««

Pierwsza pomoc.

W dniach 8-9 czerwca w świetlicy w Pogobiu Średnim odbywały się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie przeprowadziło piskie stowarzyszenie „Joannici Dzieło Pomocy“ a jego organizatorem była Ochotnicza Straż Pożarna z Pogobia Średniego. Szkolenie to efekt realizowanego przez OSP projektu dofinansowanego przez Gminę Pisz w ramach wsparcia dla realizacji zadania w zakresie bezpieczeństwa obywateli. W szkoleniu uczestniczyło ośmiu mieszkańców Pogobia.

»»» 9.06.2011«««

Mało brakowało do podium.

Czwarte miejsce zajęła chłopięca drużyna piłkarska, reprezentująca sołectwo Pogobie Średnie w odbywającym się już po raz dziewiąty w Kotle Dużym Turnieju Piłki Nożnej Szkół Wiejskich o Puchar Burmistrza Pisza. Organizatorami zawodów byli Szkoła Podstawowa w Kotle Dużym, Burmistrz Pisza i LUKS „Bobry“ Kocioł Duży.

»»» 9.06.2011«««

Wybory sołtysa.

15 kwietnia odbyły się w Pogobiu Średnim wybory sołtysa i rady sołeckiej. W wyborach udział wzięło około siedemdziesięciu mieszkańców wsi. Przy braku kontrkandydatów na sołtysa wsi Pogobie Średnie, już na trzecią kadencję wybrano Alinę Buszyniewicz. Do rady sołeckiej ponownie wybrani zostali: Teresa Banach, Małgorzata Jaksina, Zbigniew Piankowski.

»»» 16.04.2011«««

Wiosenne porządki.

9 kwietnia dziewięcioosobowa grupa mieszkańców Pogobia Średniego, pomimo niesprzyjającej aury wzięła udział w akcji sprzątania wsi. Była to niezbyt liczna grupa, ale efekt ich pracy jest widoczny. Wyzbierano śmieci na terenie cmentarza i w jego okolicy, przy drodze wjazdowej do Pogobia i w kilku innych miejscach. Akcja zastała zorganizowana z inicjatywy Pani Marii Grzywińskiej przez Radę Sołecką Pogobia Średniego przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Piszu.

»»» 11.04.2011«««

Pokaz sprzętu strażackiego.

27 marca 2011 na boisku sportowym w Pogobiu Średnimczłonkowie miejscowej jednostki OSP zaprezentowali nowy sprzęt gaśniczy i ratowniczy w który doposażona została w ostatnich miesięcach jednostka. Były to między innymi agregat prądotwórczy, deska ortopedyczna, koło ratunkowe, elementy ubioru bojowego strażaków. Wyposażenie to zakupiono dzięki środkom uzykanym z dotacji Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników i darowizny Nadleśnictwa Pisz. Przy okazji pokazu Prezes OSP Pogobie Średnie wręczył druhnie Alinie Buszyniewicz brązowy medal "Za zasługi dla pożarnictwa" przyznany jej przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP woj. warmińsko-mazurskiego.

»»» 28.03.2011«««

Wycieczka.

Blisko pięćdziesiąt osób, głównie młodzieży z Pogobia Średniego i Wiartla, uczestniczyło 4 grudnia w wycieczce do Warszawy. Celem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. Oba muzea choć zdawać by się mogło związane z odległymi w czasie i niepowiązanymi ze sobą wydarzeniami, zamykają pewien okres historii Polski. Klęska Powstania Warszawskiego to początek władzy komunistycznej, działalność ks. Jerzego Popiełuszki i jego śmierć powiązane są z wydarzeniami prowadzącymi do upadku totalitaryzmu w Polsce. Wycieczkę, przy wsparciu Burmistrza Pisza, zorganizowali Alina Buszyniewicz sołtys wsi Pogobie Średnie i ksiądz Andrzej Borkowski proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wiartlu.

»»» 04.12.2010«««

Wybory.

Wybory samorządowe za nami. Startowało w nich czterech mieszkańców Pogobia Średniego, po dwóch do rady powiatu i do rady miasta. Niestety, nikomy nie udało się uzyskać mandatu radnego, a były realne ku temu szanse. Cieszyć może aktywność i dobry wynik w wyborach przedstawicieli młodszego pokolenia, szkoda tylko, że ich działania nie dały sukcesu a raczej zmiejszyły szanse na jego uzyskanie.

W wyborach startowali:

  • Rada Powiatu
    • Grzywiński Ryszard - lista KW PSL
    • Stroniawski Marcin - lista KW PO
  • Rada Miasta
    • Buszyniewicz Alina - lista KWW Ziemia Piska
    • Koszewski Marcin - lista KW PO
Dobry wynik w wyborach naszych przedstawicieli, ale jednak porażka dla wsi.

»»» 21.11.2010«««

Warsztaty - wieś tematyczna.

W dniach 1 - 3 października w Pogobiu Średnim odbyły się warsztaty na temat tworzenia wiosek tematycznych. Zajęcia poprowadził dr Wacław Idziak z Koszalina promotor i propagator ideii tworzenia wiosek tematycznych. W warsztatach wzięło udział około dwudziestu osób. Zainte­resowanie problematyką warsztatów wykazały władze gminy, w sobotę zajęciom przysłuchiwał się burmistrz Jan Alicki.

Wieś tematyczna to sposób na znalezienie nowych źródeł zarobkowanie, sposób nie wymagający dużych nakładów do uruchomienia przedsięwzięcia. Sposób odbiegający jednak znacząco od tradycyjnego zarobkowania na wsi. Sposób wymagający zaangażowania się w projekt i współpracy dość licznej grupy mieszkańców wsi. Stąd trudności w utwo­rzeniu wioski tematycznej. W wyniku realizacji programu w oko­licach Koszalina powstało i działa kilka wiosek tematycznych. Więcej dowiedzieć się można o programie „Wioska tematyczna“ na stronie internetowej projektu www.wioskitematyczne.org.pl

Warsztaty roboczo przyjęły dla Pogobia specjalizację „Wioska na skraju puszczy“. Podjęte działania mają doprowadzić do stworzenia oferty prowadzenia zajęć, dla grup dzieci i młodzieży, edukacji przyrodniczej ale nie tylko, w oparciu o gry i zabawy terenowe głównie w lesie.

»»» 03.10.2010«««

Dożynki gminne.

29 sierpnia odbyły się w Piszu II Dożynki Gminne. Czynnie uczystniczyło w imprezie również sołectwo Pogobie Średnie. Należało ono do wyróżniających się uczestników imprezy. W konkursie na tradycyjny wieniec dożynkowy Pogobie Średnie zdobyło II nagrodę, a w konkursie straganów dożynkowych III nagrodę. Godnie reprezentował naszą wieś również zespół Pogobianki występując w przeglądzie lokalnych zespołów folklorystycznych.

»»» 29.08.2010«««

Festyn 2010.

31 lipca odbył się w Pogobiu Średnimtradycyjny festyn wiejski. Festyn zorganizowało sołectwo Pogobie Średnie przy wsparciu Gminy Pisz. Podczas festynu zaprezentowano płytę promująca wieś Pogobie Średnie. Płytę wydano w ramach realizowanego przez stowarzyszenie Dialog Pokoleń programu „Historia, legendy i życie mojej wsi Pogobie Średnie“.

»»»«««

Spływ Krutynią.

Ponad czterdzieści osób, druchów OSP i ich rodzin wzięło udział w spływie kajakowym rzeką Krutynią. Organizatorem imprezy była OSP Pogobie Średnie. Spływ dofinansowany był przez Gminę Pisz w ramach zadania publicznego wspierania polityki prorodzinnej. Integracja rodzin członków OSP, propogowanie aktywnego wypoczynku i wspólnego międzypokoleniowego spędzania wolnego czasu to podstawowe idee projektu.

»»»«««

Gminne zawody OSP.

Udany występ w gminnych zawodach sportowo - pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych odnotowali 13 czerwca 2010 roku strażacy z OSP Pogobie Średnie zajmując w rywalizacji drugie miejsce. Zawody wygrała ZOSP Sklejka Pisz, gospodarz tegorocznej imprezy. Strażacy z Pogobia zwyciężyli w rywalizacji o Puchar Prezesa Sklejki.

»»»«««

Nordic walking.

25 maja odbyło się w Pogobiu Średnim pierwsze spotkanie z instruktorem nordic walking. Zajęcia poprowadziła Pani Kamila Laskowska. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez Federację Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego projektu „Akademia III Wieku Warmii i Mazur“. Animatorem programu w Pogobiu jest Alina Buszyniewicz. Program dofinansowywany jest ze środków Me­cha­nizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizu Finansowego oraz budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Główny cel projektu realizowanego w Pogobiu to podniesienie poziomu aktywności i integracji społecznej osób z Pogobia Średniego w wieku powyżej 50 lat.

»»»«««

Majówka na ludowo.

9 maja Mszą świętą i poświęceniem nowego Krzyża Misyjnego, ufundowanego przez Państwo Grzywińskich, rozpoczęła się majówka w Pogobiu Średnim. Orga­ni­za­torami majówki, która odbywała się pod hasłem „I Regionalne spotkania z tradycją“ byli Stowarzyszenie „Dialog Pokoleń“, Sołectwo Pogobie Średnie oraz Piski Dom Kultury. Impreza dofinansowana była ze środków Gminy Pisz w ramach realizacji zadań publicznych: Upowszechnianie wiedzy o kulturze regionalnej i narodowym dziedzictwie kulturowym. W Pogobiu zaprezentowały się zespoły folklorystyczne z gminy Pisz: Rostkowianie, Żywioł, Piszanie i oczywiście Pogobianki. Zespołom akompaniował i koncert poprowadził Pan Mariusz Trupacz z Piskiego Domu Kultury dzielnie wspierany przez Pana Mariana Kamińskiego. W ramach zaplanowanej prezentacji rękodzieła ludowego, Panie Czesława Klisiatys i Danuta Grabowska z Pogobia Średniego Wyroby Karola Osińskiegozaprezentowały chodniki własnego wyrobu, produkt przed laty bardzo popularny w naszym regionie. Swoje wyroby zaprezentował również Pan Karol Osiński, kowal z Pisza. Można było również przyjrzeć się sztuce kowalskiej z bliska, Pan Osiński wykuł kilka przedmiotów podczas festynu. Mazurskie potrawy z glinianej zastawy to konkurs na potrawy kuchni regionalnej, który bardzo mile zaskoczył organizatorów ilością wystawionych znakomitych potraw. Wielki kłopot miała w wytypowaniu naj­lepszej potrawy komisja konkursowa złożona ze znamienitych gości imprezy w osobach burmistrza Pana Jana Alickiego, wiceburmistrza Pani Grażyny Leszczyńskiej, Pań Marii Grzywińskiej i Ewy Olender i proboszcza naszej parafii księdza Andrzeja Borkowskiego, potrawy degustowali również Panowie prowadzący koncert Mariusz Trupacz i Marian Kamiński. Uhonorowano zatem wszystkie sołectwa których przedstawiciele zgłosili sie do konkursu, były to sołectwa: Borki, Pogobie Średnie, Rostki i Turowo. Burmistrz Jan Alicki przyznał specjalną nagrodę dla Pani Hanny Modzelewskiej z Rostek za placek drożdżowy. Przy biesiadzie i zabawie majówka trwała do późnych godzin wieczornych. Organizatorzy dziękują wszytkim uczestnikom majówki za wspólnie, w miłej atmosferze spędzony czas. Szczególne podziękowania dla harcerzy z Pisza za wypożyczenie namiotów i pomoc w obsłudze imprezy.

»»»«««

Seniorzy w akcji.

W dniu 26 kwietnia br. Komisja Konkursu „Seniorzy w akcji“ złożona z niezależnych ekspertów wybrała do udziału w drugim etapie konkursu 91 listów intencyjnych. Wsród zakwalifikowanych do drugiego etapu znaleźli się Bożena Drężek i Marcin Koszewski z Pogobia Średniego. „Seniorzy w akcji“ to ogólnopolski konkurs dotacyjny realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę“ ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dotacje ze środków konkursu są przyznawane na realizację inicjatyw, które angażują osoby starsze do działania na rzecz otoczenia, promują współpracę międzypokoleniową i wolontariat osób starszych.

»»»«««

Wieczornica.

To był szczególny dzień Wielki Piątek, przeżywaliśmy męczeńską śmierć Jezusa na krzyżu oraz piątą rocznicę śmierci Papieża Polaka, Jana Pawła II. Wieczornica Młodzież przygotowała wieczornicę upamiętniającą naszego Ojca Świętego. Był to wzruszający spektakl na który składały się fragmenty filmów przypominające Jana Pawła II oraz wiersze i piosenki wykonywane przez naszą młodzież. Młodzi nie zapominają o Janie Pawle II, który jest dla nich wielkim autorytetem, o którym chcą pamiętać....

»»»«««

Niedziela Palmowa.

W Niedzielę Palmową liczna grupa mieszkańców Pogobia Średniego uczestniczyła, w mającej już kilkuletnią tradycję, Drodze Krzyżowej na trasie z Pisza do Wiartla. Konkurs palm wielkanocnychNad bezpieczweństwem orszaku czuwała Policja wspierana przez jednostkę OSP z Wiartla oraz Drużynę Pomocy Me­dycznej z Pogobia Średniego. Droga Krzyżowa zakończyła się mszą w kościele parafialnym w Wiartlu. Po mszy miał mniejsce po­częstunek oraz konkurs palm wielkanocnych. Najwyżej ocenione zastały palmy z Pogobia Średniego i Jaśkowa.

»»»«««

Zebranie sprawozdawcze OSP.

22 marca 2010 w świetlicy wiejskiej odbyło się zebranie sprawozdawcze OSP Pogobie Średnie. Jan Alicki, Alina Buszyniewicz, Jarosław Grądwald.W zebraniu uczestniczył burmistrz Jan Alicki i Jarosław Grądwald przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP w Piszu. Zebranie udzieliło absolutoriu obecnemu zarządowi i zatwierdziło budżet jednostki na rok 2010. Dokonano podsumowania roku minionego i omówiono obok spraw bieżących, również temat budowy nowej strażnicy.

»»»«««

Zebranie mieszkańców wsi.

11 marca 2010 r. w świetlicy wiejskiej odbyło się zebranie mieszakańców wsi Pogobie Średnie. Zebraniu przewodniczyła sołtys wsi Alina Buszyniewicz wspierana przez Radę Sołecką. W zebraniu udział wzięło łącznie ponad czterdziestu mieszkańców wsi.W trakcie zebrania. Główne tematy zebrania to budowa we wsi kanalizacji i wodociągu oraz sporządzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi Pogobie Średnie. Zebranie przy jednym głosie przeciwnym i jednej osobie wstrzymującej się od głosowania podjęło uchwałę o konie­czności wszczęcia działań prawadzących do realizacji obu przedsięwzięć. Inne sprawy poruszane na zebraniu to problem psów wałęsających się po wsi, sprawy związane ze zgodnym z obowiązującymi przepisami wywozem odpa­dów komunalnych i nieczystości płynnych. Ponadto omówiono projekt utworzenia w Pogobiu Średnim wsi tematycznej, wznowienie działalności punktu bibliotecznego i propozycję utworzenia Klubu Seniora.

»»»«««

Świąteczny wystrój posesji.

15 lutego 2010 r. w Urzędzie Miejskim w Piszu wręczono nagrody laureatom siódmej edycji konkursu na „Najładniejszy świąteczny wystrój posesji na terenie Gminy Pisz w roku 2009“. W kategorii - posesja wiejska II i III miejsce zajęły Beata Duda i Marta Topka obie Panie z Pogobia Średniego. Pierszą nagrodę w tej kategorii przyznano Jackowi Gnatowskiemu z Turowa. Przyznano również nagrodę specjalną dla Świetlicy Wiejskiej w Pogobiu Średnim za najorginalniejszy element ozdobny, była to Szopka Bożonarodzeniowa.

»»»«««

Tłusty czwartek.

Tłusty czwartek w Piskim Domu Kultury przy dźwiękach muzyki biesiadnej i nie tylko. W II Wieczorze Biesiadnym który odbył się 11 lutego w PDK wystąpiły między innymi: Chór Pojezierze z Ełku, zespoły Piszanie, Pogobianki, Żywioł wykonując piosenki biesiadne, cygańskie, góralskie, harcerskie, ślaskie. Zespół Pogobianki wystąpił z nowym dla siebie repertuarem, prezentując piosenki harcerskie.

»»»«««

Ferie zimowe tylko sportowe.

Pod takim hasłem odbywały się w czasie ferii zimowych zajęcia dla dzieci z Pogobia Średniego. Ideą przewodnią trwających przez tydzień zajęć było: integracja dzieci i młodzieży, rozwój kreatywności i pomysłowości przy wspólnych zajęciach ruchowych i sportowych oraz zdrowa rywalizacja sportowa. Organizatorem zajęć była Ochotnicza Straż Pożarna z Pogobia. Program Unihokej na śniegu.dofinasowany był przez gminę Pisz w ramach realizacji zadania publicznego upowszechniania sportu i zajęć ruchowych. W ramach projektu zakupiono dla świetlicy sprzęt do gry w unihokeja. Ostatniego dnia zajęć przybyła do Pogobia zaproszona grupa młodzieży z Turowa Dużego. Dzień minął na grach i zabawach na śniegu, atrakcją był kulig. Rozegrano, wygrany przez gości mecz unihokeja. Serwowano gorącą grochówkę, kiełbaski z rusztu, ciasta i napoje. Na zakończenie dnia organizatorów i uczestników zajęć odwiedził burmitrz Jan Alicki.

»»»«««

XVIII Finał WOŚP

Żeńska młodzież z Pogobia Średniego symbolicznie wspierana przez członków OSP przyłączyła się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwesta w Piszu.W dniu XVIII Finału WOŚP nasze wolontariuszki, nie zrażając się wa­run­kami atmosferycznymi kwes­towały w Jeżech, Wiartlu, Pogobiu Średnim oraz na ulicach Pisza.

»»»«««

Herody 2010.

W Piskim Domu Kultury odbył się 6 stycznia 2010 roku przegląd grup kolędniczych „Herody 2010“. Wśród siedmiu zespołów z powiatu piskiego i Wydmin bardzo udanie zaprezentował się nasz zespół „Pogobianki“.

»»»«««

Szopka betlejemska

Mamy nowy akcent w świątecznym wystroju naszej wsi.szopka Na scenie, na placu przed kaplicą powstała szopka betlejemska. Większość prac przy jej wykonaniu to dzieło naszej wspaniałej młodzieży. Podziękowania w tym miejscu dla Urzędu Miejskiego w Piszu, Nad­leśni­ctwa Pisz i Fabryki „Sklejka-Pisz“ S.A. za wsparcie w realizacji nie tylko tej inicjatywy.

»»»«««

Debata

18 listopada 2009 w świetlicy wiejskiej w Pogobiu Średnim w ramach realizacji projektu Uaktywnij się - Twoje zdanie też się liczy, Jezioro Pogobie Wielkieodbyła się publiczna debata pod hasłem: Powróćmy na jezioro Pogubie Wielkie ! Czy możliwe jest ekologiczne użytkowanie jeziora? Tak? czy Nie? Stanowisko mieszkańców wsi przedstawiła Sołtys Pani Alina Buszyniewicz. W panelu ekspertów udział wzięli: Nadleśniczy Nadleśnictwa Pisz Pan Ryszard Grzywiński, Wiceburmistrz gminy Pisz Pani Grażyna Leszczyńska, Wicebrurmistrz gminy Pisz Pan Zenon Bednarczyk, Kierownik Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Piszu Pan Andrzej Knyżewski i reprezentujący Polski Związek Wędkarski Koło - Śniardwy Pan Bogdan Mielczarczyk. Niestety odwołał swój udział w debacie przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Organizatorami debaty byli Piska Fundacja Rozwoju i Stowarzyszenie Kobieta Na PLUS. Projekt współfinansowany jest przez Fundację im Stefana Batorego. Wnioski z debaty - można pogodzić ochronę walorów przyrodniczych jeziora i jego rekreacyjne oraz wędkarskie wykorzystanie. Decyzja w tej sprawie należy jednak do RDOŚ w Olsztynie, podjęto działania mające na celu uzyskanie odpowiednich zezwoleń.

»»»«««

Dziewczyny górą !

11 października 2009 na stadionie miejskim w Piszu odbyły się powiatowe zawody sportowo-pożarnicze OSP. Zawody w Piszu Dziewczyny z OSP Pogobie Średnie podtrzymując dobre tradycje OSP Pogobie, wygrały zawody w kategorii drużyn żeńskich. Panowie tylko brać przykład.

»»»«««

Konkurs rozstrzygnięty.

8 marca 2009 w Piskim Domu Kultury odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet. Wręczanie nagródPrzy tej okazji ogłoszone zostały wyniki i uchonorowano laureatów konkursu „Najładniejszy świąteczny wystrój posesji na terenie gminy Pisz“ Bardzo dobrze wypadli mieszkańcy Pogobia Średniego. W kategorii posesja wiejska Urszula Grajko zdobyła I miejsce, III miejsce zajęła Beata Rydel, a Stanisław Piaścik został wyróżniony. Wyróżniona została również nasza świetlica w kategorii posesja użyteczności publicznej. Gratulacje.

»»»«««

Zebranie sprawozdawcze OSP.

3 marca 2009 odbyło się w świetlicy wiejskiej zebranie sprawozdawcze OSP. Zebranie zaszczycili swoją obecnością burmistrz Jan Alicki, komendant piskiej PSP Marek Dobrzycki i Ryszard Jarczyński były Komendant Rejonowy PSP, współzałożyciel OSP w Pogobiu Średnim. Obecny zarząd OSP Pogobie Średnie uzyskał absolutorium, wszystko wskazuje na to, że jego skład po ostatnich zmianach kadrowych ustabilizował się. Życząc strażakom wszystkiego najlepszego, wyrażam nadzieję, że nawiążą oni do lepszych czasów pogobskiej OSP i że jako stowarzyszenie więcej mogą zrobić dla wsi od garażowania wozu bojowego w remizie.

»»»«««

Logo - Pogobie Średnie

© Pogobie Średnie 2014